22 409 0 354, 509 686 427 info@yogamedica.pl
Instruktorzy Yoga Medica w Pracowni to WYŁĄCZNIE fizjoterapeuci z powołania, którzy swoje dodatkowe uprawnienia i umiejętności np. w zakresie terapii manualnej, masażu, zabiegów ajurwedyjskich czy prowadzenia zajęć fitness wykorzystują w terapii Yoga Medica i prowadzeniu codziennych sesji w Pracowni. Daje nam to możliwość łączenia tego co najlepsze w dziedzinie fizjoterapii ze sprawdzonymi rozwiązaniami jakie oferuje joga.
Bartosz Niedaszkowski

Bartosz Niedaszkowski – główny fizjoterapeuta i terapeuta jogi, kierownik programowy naszego ośrodka oraz twórca Yoga Medica.

Bartosz V. Niedaszkowski jako terapeuta jogi łączy tradycyjne szkolenie jogiczne (co dziś jest już rzadkością) z wykształceniem akademickim w dziedzinie fizjoterapii. Daje mu to możliwości syntezy tego co najlepsze w starożytnej sztuce jogi i współczesnej rehabilitacji.

Owocem tej syntezy jest Yoga Medica® – metoda łącząca jogę z fizjoterapią.

Ponadto jest terapeutą manualnym, członkiem International Association of Yoga Therapists, członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej, współpracownikiem naukowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w dziedzinie badań nad jogą oraz założycielem Pracowni Dobrego Zdrowia.

Jestem terapeutą profesjonalnie zajmującym się hatha jogą od przeszło 15 lat. Zanim rozpocząłem praktykę czystej hatha jogi pod okiem mojego nauczyciela Sławomira Bubicza próbowałem różnych form jogi. Jednak dopiero hatha przyniosła mi to, czego oczekiwałem od jogi – uwolnienie od ograniczeń wewnętrznych i kontrolę procesów fizjologicznych zachodzących w ciele. Było to niezbędne, aby poradzić sobie z traumatycznym przeżyciem niebezpiecznego wypadku drogowego.
Intensywna praktyka ćwiczeń jogi odmieniła moje życie do tego stopnia, że związałem się z nią na stałe. Przyjąłem propozycję szkolenia nauczycielskiego i podjąłem pracę w zawodzie instruktora jogi. W tym czasie nabawiłem się kilku trudnych kontuzji wykonując ćwiczenia zgodnie z obowiązującymi technikami. W podobnej sytuacji znajdowało się wielu moich uczniów. Próbując pomóc im i sobie konsultowałem problemy ze starszymi, bardziej doświadczonymi nauczycielami i szukałem jednocześnie własnych rozwiązań. Porady, które otrzymywałem były albo nie satysfakcjonujące, albo całkowicie nie trafione, a bywało, że w ogóle nikt nie wiedział jak postępować w konkretnym przypadku. Fakt ten, jak również to, że joga stała się w międzyczasie bardzo popularna i zaczęło przybywać nowych instruktorów nie wyszkolonych nawet na minimalnym poziomie, spowodował rozpoczęcie własnych poszukiwań w stronę nowego podejścia do hatha jogi. Podziękowałem swojemu nauczycielowi i rozpocząłem całkowicie samodzielną pracę z ludźmi stosując ćwiczenia jogi w nieco zmieniony sposób. Chciałem dalej prowadzić sesje jogi pomagając ludziom znaleźć własny i bezpieczny sposób ćwiczeń. Jednak okazało się, że nowo zgłaszające się osoby niemalże zawsze przychodzą z jakimś problemem zdrowotnym. Wtedy zrodziła się myśl o otwarciu całkowicie nowego miejsca w pełni wyposażonego na potrzeby ćwiczeń jogi i gwarantującego uczestnikom zajęć właściwy poziom pracy. Tak powstała Pracownia Dobrego Zdrowia na Mokotowie.
Od początku miejsce było tworzone pod kątem pracy terapeutycznej. Czas mijał i ukazywał coraz większą potrzebę pracy na polu jogi leczniczej. Przybywało również ludzi uszkodzonych ćwiczeniami jogi w szkołach jogi, bądź w trakcie samodzielnych ćwiczeń. Wtedy było już jasne, że nie istnieje żadna wystarczająco dobra metodyka ćwiczeń jogi, którą można by stosować profilaktycznie bez narażania uczestników na urazy, jak również nie istnieją opracowane metody postępowania w powszechnie występujących dolegliwościach u ćwiczących. Najbardziej frustrujące było to, że w zasadzie nie znane są konkretne efekty fizjologiczne ćwiczeń, a wszystkie znane metodyki nauczania opierają się wyłącznie na intuicji nauczycieli. To był fakt najbardziej mobilizujący mnie do dalszych studiów. W związku z tym będąc już doświadczonym nauczycielem podjąłem studia medyczne na kierunku fizjoterapii. W trakcie studiów, szkoleń i kontaktów z lekarzami i innymi fizjoterapeutami okazało się, że odpowiedzi na pytania często znajdują się na wyciągnięcie ręki jeśli się wie czego się szuka. Co więcej – znając anatomię, fizjologię, kinezjologię, podstawowe założenia metodyki nauczania ruchu, wskazania i przeciwwskazania do ćwiczeń w różnych jednostkach chorobowych i inne obszary związane z rehabilitacją – możliwe jest w pełni świadome aplikowanie ćwiczeń jogi. Na gruncie medycznym fizjoterapii zaczęła się rodzić Yoga Medica®, czyli joga, która ma nie tylko nie szkodzić, ale przede wszystkim pomagać.

Marta Szczerek

Marta Szczerek – dyplomowana fizjoterapeutka, absolwentka Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness. Absolwentka The International Academy of Reflexology & Meridian Therapy (refleksoterapia stóp i głowy, chiropraktyka stóp, terapia meridianowa).  Dodatkowo specjalizuje się w zastosowaniu jogi w terapii schorzeń typowo kobiecych, a także w zastosowaniu refleksologii stóp i ćwieczeń jogi jako metod wspomagających organizm w procesie starania się o zajście w ciążę. W pracowni Yoga Medica prowadzi zajęcia: Joga kręgosłupa, Joga dla kobiet w ciąży, Joga ogólna a także Joga odchudzająca.

Natalia Mayorova
Natalia Mayorova – dyplomowana fizjoterapeutka, instruktorka zajęć dla kobiet w ciąży i mam z małymi dziećmi oraz instruktorka Yoga Medica. Na co dzień pracownica Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej dla pracowników wojska, odbyła staż w Centrum Medycznym Arnica w Starych Babicach. W pracowni zajmuje się fizjoterapią po urazach i zabiegach w obrębie kręgosłupa z wykorzystaniem systemu Yoga Medica.
Magda Nocuń
Magda Nocuń – Ukończyła studia na kierunku fizjoterapia oraz wychowanie fizyczne. Jest instruktorem rekreacji ruchowej o specjalności fitness – nowoczesne formy gimnastyki, instruktorem sportu z kulturystyki, koszykówki i żeglarstwa deskowego. Ukończyła kursy w zakresie oceny funkcjonalnej FMS, treningu funkcjonalnego i proprioceptywnego, poizometrycznej relaksacji mięśni, metody Pilates, Konceppcji Anatomy Trains i tapingu mięśniowo-powięziowego. W pracowni Yoga Medica prowadzi zajęcia z jogi kręgosłupa.
Tomasz Waraksa

Tomasz Waraksa – fizjoterapeuta Yoga Medica. Swój stopień magistra uzyskał w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w 2010r. Jego głównym obszarem zainteresowań jest rehabilitacja w uszkodzeniach układu nerwowego. Współpracował m.in. z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji oraz z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Więcej o Tomaszu przeczytacie na jego własnym blogu poświęconym neurorehabilitacji – NEURONUS