22 409 0 354, 509 686 427 info@yogamedica.pl

Począwszy od lutego 2019r. zapraszamy Cię do naszego ośrodka Yoga Medica na kolejną edycję nowatorskiego cykl zajęć poświęconych anatomii i fizjologii ćwiczeń jogi.

Cykl “Anatomia i fizjologia ćwiczeń jogi” składa się z sześciu modułów tworzących spójną całość. Na każdym z nich omawiane są konkretne obszary ciała pod kątem ich budowy i funkcji oraz wybrane schorzenia i urazy najczęściej występujące w danym miejscu. Cała wiedza teoretyczna z zakresu anatomii i fizjologii jest następnie wpisywana w kontekst ćwiczeń jogi.

Poszczególne elementy pojawiające się na wykładach przenikają się i wzajemnie uzupełniają, dlatego polecamy obecność na wszystkich modułach. Po skończeniu wszystkich 6 modułów zdobędziesz głęboką wiedzę o działaniu ćwiczeń jogi na organizm człowieka. Jeśli jednak zależy Ci na pogłębieniu jedynie niektórych aspektów tematu, możesz zapisać się na poszczególne moduły.

Zajęcia zostały ułożone tak, aby skorzystać mógł z nich zarówno laik pragnący poznać i zrozumieć anatomiczny aspekt jogi, jak i fizjoterapeuta chcący poszerzyć swoją wiedzę na temat możliwości zastosowania technik jogi w rehabilitacji.

 

Lista modułów

 • 16 lutego 2019  – Moduł I – Połączenia kinematyczne stóp
 • 17 lutego 2019  –  Moduł II – Stawy kolanowe
 • 16 marca 2019 – Moduł III – Miednica i kręgosłup krzyżowo-lędźwiowy
 • 17 marca 2019 – Moduł IV – Kręgosłup piersiowy, obręcz barkowa i kręgosłup szyjny
 • 6 kwietnia 2019 – Moduł V – Oddech w praktyce asan, pranajamy oraz głębokiej relaksacji
 • 7 kwietnia 2019 – Moduł VI – Jak zrozumieć i zapobiegać uszkodzeniom podczas ćwiczeń jogi

Prowadzący – Bartosz Niedaszkowski

Cykl zajęć w Yoga Medica to dla Ciebie wyjątkowa możliwość uzyskania wiedzy i zwiększenia świadomości jeśli chodzi o bezpieczne wykonywanie technik jogi. Wszystkie spotkania poprowadzi Bartosz Niedaszkowski, fizjoterapeuta i terapeuta jogi, założyciel ośrodka fizjoterapii Yoga Medica, autor programu rehabilitacyjnego, który od lat jest stosowany z powodzeniem na zajęciach terapeutycznych.

Joga i Ajurweda – Przewodnik dla Współczesnego Człowieka

Bartosz Niedaszkowski jest ekspertem ajurwedy, terapeutą jogi z kilkunastoletnim stażem oraz dyplomowanym fizjoterapeutą. Bartosz jest aktywnym członkiem International Association of Yoga Therapists (IAYT) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej (PTMM), a także partnerem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, z którym prowadzi badania nad wpływem jogi na zdrowie człowieka.

Swoje wieloletnie doświadczenie w praktyce jogi Bartosz zawarł w książce  Joga i ajurweda. Przewodnik dla współczesnego człowieka„.

Przebieg zajęć

Pojedynczy moduł składa się z dwóch części. Pierwszej – anatomicznej, której celem jest przekazanie najważniejszych informacji na temat budowy danego obszaru ciała oraz prezentacja na modelu anatomicznym. Druga część poświęcona jest omówieniu i zaprezentowaniu technik jogi w odniesieniu do głównego tematu modułu.  Podczas zajęć Bartosz zachęca do zabierania głosu, zadawania pytań i aktywnego uczestniczenia w zajęciach. W ten sposób o wiele łatwiej przyswoisz i zrozumiesz zasady jakimi rządzą się techniki jogi.

Plan kursu i informacje praktyczne

Zajęcia będą odbywać się w kilkutygodniowych odstępach począwszy od weekendu 16-17 lutego 2019, na kiedy przewidziany jest pierwszy moduł. Każde zajęcia będą trwały około 4 do 5 godzin w godzinach 14.00 – 18.00/19.00. Prosimy o zarezerwowanie sobie czasu do godziny 19.00.  Ostateczny czas trwania spotkania będzie zależał przede wszystkim od Ciebie! Każde dodatkowe pytanie, które pada z sali to nowy punkt odniesienia do danego tematu, który z pewnością rozważymy. W trakcie każdego modułu przewidujemy krótką przerwę na kawę, herbatę i poczęstunek.

Instrukcja zapisów na warsztaty

 1. Wysłamy zgłoszenie o chęci wzięcia udziału w danym module na maila info@yogamedica.pl i upewniamy się, że są jeszcze wolne miejsca;
 2. Pełna rezerwacja miejsca następuje jedynie po uiszczeniu płatności za moduł.
 3. Opłaty można dokonać w formie gotówki lub karty (w naszym Ośrodku, ul. Racławicka 28) bądź przelewem na rachunek bankowy Pracownia Dobrego Zdrowia Bartosz Niedaszkowski. Konto 39 1160 2202 0000 0003 5767 9551
 4. W tytule przelewu wpisać tylko: imię i nazwisko uczestnika, datę modułu, i słowa: „ZAJĘCIA FIZJOTERAPEUTYCZNE”W przeciwnym razie przelew zostanie zwrócony. Każdy uczestnik robi opłatę/rezerwację za siebie, nie za osoby trzecie.
 5. Jeśli zostanie wybrany przelew – jako forma płatności – prośba o przesłanie mailem potwierdzenia dokonania opłaty za wykład na adres mailowy: info@yogamedica.pl
 6. Najpóźniej na tydzień przed terminami szkoleń uczestnik może zrezygnować z wykładu i otrzymać pełen zwrot uiszczonej kwoty, rezygnacja w późniejszym terminie jest równoznaczna z brakiem zwrotu pieniędzy
 7. Z przyczyn organizacyjnych o ostatecznym zakwalifikowaniu się na warsztat decyduje potwierdzająca wiadomość mejlowa wysłana z recepcji Yoga Medica z adresu  info@yogamedica.pl

Limit miejsc – 35 osób


Cennik

Koszt pojedynczego modułu to 250zł. W przypadku wykupienia wszystkich modułów na raz – obowiązuje zniżka – 10%!
Koszt pojedynczego modułu dla członków Klubu Yoga Medica to 200zł

Prawidłowa praca stóp jest kluczowa w ćwiczeniach jogi. Pełne zrozumienie  anatomii funkcjonalnej swoich stóp jest podstawą do kształtowania dobrych nawyków w praktyce wszystkich asan.

W tym module Bartosz Niedaszkowski omówi anatomię prawidłową i funkcjonalną stóp i goleni. Bartosz skoncentruje się na podstawach na których opierają się techniki wykonywania pozycji (asan) jogi. Powie między innymi o aktywnych stopach, ześrodkowaniu działania grawitacji i wadach stóp.

Po ukończeniu modułu:

 • zdobędziesz podstawową wiedzę w zakresie anatomii stóp i goleni
 • zrozumiesz, dlaczego stopy są tak ważne dla całego narządu ruchu
 • zrozumiesz, jak istotna jest rola pracy stóp w technikach asan
 • dowiesz się, jak korekty ustawienia stóp wpływają na funkcjonalność pozycji jogi

Przeczytaj relację z pierwszego modułu w TYM POŚCIE! 

Stawy kolanowe to bardzo wrażliwy element naszego układu ruchu. Celem tego modułu jest dokładne zrozumienie ich działania. Podczas zajęć Bartosz pokaże jak prawidłowo ustawiać kolana w asanach, aby je odciążyć i wzmocnić. Bartosz omówi również najczęstsze uszkodzenia kolan w kontekście anatomii jogi. Poruszy także problem nadruchomości wyprostnej (tzw. przeprostu).

Ten moduł da Ci pełen wgląd w to, co kolano może wykonać od strony anatomii ruchu, a czego nie i co jest dla niego niebezpieczne. Dowiesz się także, jaką terapię stosować w najczęściej występujących problemach.

Po ukończeniu modułu:

 • zdobędziesz podstawową wiedzę w zakresie anatomii stawów kolanowych
 • nauczysz się prawidłowego ich ustawiania w asanach
 • dowiesz się, jakie powszechnie stosowane techniki jogi, mogą być szkodliwe dla Twojego organizmu jeśli będą błędnie wykonywane,
 • dowiesz się, jak takie techniki wykonywać w sposób zdrowy dla kolana

W tym obszernym module Bartosz Niedaszkowski skupi się na połączeniach stawowych miednicy i kręgosłupa lędźwiowego. Omówi problemy stawów biodrowych, krzyżowo biodrowych, a także dyskopatię lędźwiową.

Na tych zajęciach zdobędziesz cenną wiedzę o tym jak zatroszczyć się o zdrowie stawów biodrowych, właściwą pracę stawów krzyżowo biodrowych oraz jak leczyć bóle w odcinku lędźwiowym wykonując odpowiednie ćwiczenia i stosując odpowiednie techniki jogi.

Po ukończeniu modułu:

 • zdobędziesz podstawową wiedzę w zakresie anatomii połączeń stawowych miednicy i kręgosłupa lędźwiowego
 • nauczysz się, jak zadbać o zdrowie stawów biodrowych
 • zrozumiesz, jak ważna jest rola miednicy jako podstawy wsparcia całej kolumny kręgosłupa
 • zrozumiesz, dlaczego tak ważne jest rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych i biodrowo lędźwiowych

Podczas tego modułu Bartosz skoncentruje się na objaśnianiu funkcji klatki piersiowej i jej znaczenia dla odcinka szyjnego kręgosłupa, na funkcji i problemach występujących w szyi oraz na działaniu obręczy barkowej. Bartosz wyjaśni na czym dokładnie polegają połączenia pomiędzy tymi obszarami i opowie, jak wpływają one na siebie nawzajem. Dzięki temu uzyskasz właściwy kontekst dla pracy ze stawami obręczy barkowej.

Po ukończeniu modułu:

 • zdobędziesz podstawową wiedzę z zakresu anatomii kręgosłupa piersiowego, szyjnego i obręczy barkowej
 • dowiesz się, skąd biorą się bóle napięciowe szyi, neuralgie międzyżebrowe czy problemy z mięśniem biodrowo-żebrowym
 • zrozumiesz, dlaczego w leczeniu zespołów bólowych odcinka szyjnego, tak istotna jest poprawa ruchomości kręgosłupa piersiowego oraz obręczy barkowej.

Ten moduł składa się z dwóch prezentacji. W pierwszej Bartosz Niedaszkowski wyjaśni podstawy anatomii oddechu i technik oddechowych stosowanych w praktyce asan, pranajamy (ogólnie) oraz głębokiej relaksacji. W tej części dowiesz się, jak właściwie oddychać w poszczególnych rodzajach asan i jak wykorzystać oddech, jako sprzymierzeńca w Twojej codziennej praktyce.

W drugiej części zajęć Bartosz przedstawi najważniejsze błędy i nieporozumienia, jakie pojawiają się podczas tłumaczenia zagadnień związanych z oddychaniem w jodze. Będzie to kluczowy element spotkania, ponieważ dowiesz się, na czym polega rola przepony i pomocniczych mięśni oddechowych w jodze.

Po ukończeniu modułu:

 • zdobędziesz podstawową wiedzę w zakresie anatomii oddechu
 • dowiesz się, jak działa pranajama
 • nauczysz się, jak prawidłowo oddychać w ćwiczeniach jogi
 • zrozumiesz dokładnie rolę przepony i pomocniczych mięśni oddechowych w jodze

Na ostatnich zajęciach Bartosz Niedaszkowski omówi międzynarodowe badanie, jakie zostało przeprowadzone w 2007 roku w związku z rosnącą ilością osób uszkodzonych na ćwiczeniach jogi. Bartosz skoncentruje się na analizie przyczyn takiego stanu rzeczy i na omówieniu sposobów, aby temu trendowi przeciwdziałać. Wykład poparty zostanie jego własnymi (i zespołu Yoga Medica) doświadczeniami udokumentowanymi w pracy z osobami po urazach w ćwiczeniach jogi.

Po ukończeniu modułu:

 • dowiesz się, jak dochodzi do uszkodzeń podczas ćwiczeń jogi
 • nauczysz się, jak unikać kontuzji obserwując własne ciało podczas ćwiczeń

W tym module wykorzystasz wiedzę nabytą na poprzednich zajęciach i nauczysz się jak unikać niepotrzebnego cierpienia, bólu i schorzeń wynikłych z nieodpowiedniej praktyki jogi.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na stworzenie takiego cyklu zajęć?

Naszym marzeniem jest aby nasza wiedza i doświadczenie w terapii jogą, zdobyte w trakcie 10 lat działalności naszego ośrodka, stawały się coraz bardziej powszechne i pomagały coraz większej ilości osób. Jesteśmy przekonani, że unikalna wiedza, którą zdobędziesz na naszych zajęciach pozwoli Ci na bardziej świadomą praktykę jogi.