fbpx

Celem naszej działalności nie jest nauka jogi. Nie wymagamy od uczestników naszych zajęć podążania jej ścieżką, zagłębiania się w jej filozofię czy uprawiania jakichkolwiek praktyk duchowych. W naszej codziennej pracy nie przekazujemy również żadnego nauczania mistrzów jogi.

Metodyka prowadzonych przez nas zajęć nie opiera się na ogólnie przyjętych zasadach stosowanych w szkołach jogi. Wiele stosowanych przez nas technik jogi zostało zmienionych i zmodyfikowanych. Tak więc, nawet jeśli ćwiczenie w swej formie geometrycznej wygląda u nas jak typowe ćwiczenie stosowane w szkole jogi, to sposób jego wykonania zazwyczaj znacznie się różni. Nie uczymy wszystkich rodzajów ćwiczeń jogi. Wiele z nich nie nadaje się w ogóle do naszych celów, a ich zastosowanie byłoby szkodliwe.

Nasi instruktorzy to wyłącznie fizjoterapeuci, doskonale przygotowani zawodowo do nauczania wszelkiej formy ruchu, ale w pierwszej kolejności terapii. To właśnie ona jest naszym celem. Aby go osiągnąć, wykorzystujemy wybrane przez nas techniki jogi. Przede wszystkim pozycje jogi, czyli asany, techniki oddechowe czyli pranajamę i techniki głębokiej relaksacji. Jednak, żeby korzystać z dobrodziejstw terapii jogą, musieliśmy dostosować ją do ogólnie przyjętych standardów w fizjoterapii. Według nas tylko takie podejście zapewnia skuteczność leczenia ruchem i bezpieczeństwo samej terapii. Uczestnicy naszych zajęć to przede wszystkim pacjenci, a nie uczniowie, tak jak w szkołach jogi. W związku z tym opracowaliśmy algorytmy postępowania w większości tzw. schorzeń cywilizacyjnych, uszkodzeń czy urazów. Dlatego możemy zaproponować gotowe koncepcje usprawniania/leczenia ruchem większości zgłaszającym się do nas pacjentów. Robimy to, łącząc jogę i fizjoterapię w wyjątkowy sposób. Na tym polega innowacyjność naszej pracy. Dzięki temu zapewniamy naszym pacjentom holistyczne, integracyjne i kompleksowe podejście, które uwzględnia całą istotę człowieka, a nie tylko jedną część ciała czy jeden jego obszar. Na tym polu współpracujemy stale z wybranymi specjalistami medycyny, w tym oczywiście z lekarzami, którzy rozumieją naszą metodykę terapii.

Chcemy przyczyniać się do lepszego zrozumienia i rozpoznawania jogi w środowiskach medycznych jako doskonałej formy terapii. Zdajemy sobie sprawę, że w związku z tym powinniśmy obok pracy stricte terapeutycznej prowadzić pracę badawczą (Evidence Based Medicine). W miarę naszych skromnych możliwości staramy się tego dokonywać, współpracując z różnymi ośrodkami, jak również samodzielnie prowadząc badania. Na swym koncie mamy już współpracę z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, z którym przeprowadziliśmy badania nad hemodynamiką w pasywnych ćwiczeniach jogi, a kolejne opracowania są w naszych planach. Przeprowadziliśmy również badania skuteczności naszej metodyki terapii u przychodzących do nas pacjentów. Ośrodek Yoga Medica wspiera regularnie studentów różnych kierunków, w tym oczywiście fizjoterapii, w badaniach na potrzeby prac magisterskich..