Abstrakt: Terapia raka sutka atakuje ciało i może zaburzyć relację pomiędzy ciałem, umysłem i duszą. W tym artykule omawiamy to, w jaki sposób dziesięć kobiet w wieku 26-70 lat, które przeżyły raka sutka i żyją ze skłonnością do powikłań w rękach związaną z jego leczeniem, doświadczało jogi i postrzegało ją jako terapię leczniczą. Kobiety uczestniczyły w 6 cotygodniowych sesjach łagodnej jogi Iyengara i odpowiadały na pytania otwarte w ankietach przed interwencją i po niej. Większość kobiet mówiła o fizycznych, emocjonalnych i duchowych korzyściach płynących z praktyki jogi. Wśród konkretnych korzyści była poprawa funkcjonowania fizycznego i ulga w objawach związanych z leczeniem, zwiększony spokój ducha i nadzieja, a także nawiązane związki z innymi uczestniczkami zajęć z jogi. Integralną częścią procesu leczenia było wsparcie społeczne od innych kobiet, które przebyły raka sutka.
Korespondencja: Roanne Thomas, 451 Smyth Road (3068), Ottawa, ON, K1H 8M5. Telefon: 613-562-5800 (8645). Roanne.Thomas@uOttawa.ca.
Autorzy: Roanne Thomas, PhD (Uniwersytet w Ottawie, Ontatio, CA), Rhona M. Shaw, PhD (Uniwersytet Saskatchewan, Saskatoon, Saskatchewan, CA)
Ten artykuł pochodzi z Internationa Journal of Yoga Therapy, wydanego przez International Association of Yoga Therapists. Publikacja na naszej stronie za pozwoleniem.
This article is from the Interntional Journal of Yoga Therapy, published by the International Association of Yoga Therapists. Used with permission.
Van Puymbroeck, M., Schmid, A., Shinew, K. J., & Hsieh, P. C. (2011). Influence of Hatha yoga on physical activity constraints, physical fitness, and body image of breast cancer survivors: A pilot study. International Journal of Yoga Therapy, (21), 49-60.