Joga, jako opracowany przez tysiąclecia katalog pozycji ciała i ćwiczeń sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Nie musi być w żaden sposób powiązana z filozofią, nie trzeba pochodzić z Indii, by polubić ją i zrozumieć. Asany wykonywane pod okiem fizjoterapeuty przynoszą szybką i wyraźną ulgę w bólach kręgosłupa, odchudzają i poprawiają nastrój. Ćwicząc jogę, zwiększysz elastyczność swojego ciała, ale także zmniejszysz napięcia, które powodują, że odczuwasz ból głowy, karku, ramion albo dokucza Ci krzyż.
Dlaczego warto ćwiczyć jogę?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie miało z jogą nigdy do czynienia. Dla nich jest to zagadkowa dziedzina filozofii, której nie łączą z terapią ciała. Tymczasem regularne wykonywanie asan wpływa bardzo korzystnie na stan kręgosłupa. Ból pleców dotyka przecież coraz szerszą grupę osób. Bóle napięciowe, zwyrodnienia spowodowane siedzącym trybem życia, dyskopatia, słabe mięśnie brzucha i pleców — to główne czynniki wpływające na codzienne samopoczucie osób w różnym wieku. Na ból długotrwały skarżą się nawet osoby młode, a wiele z nich doświadczyło tak silnego bólu pleców, że musiało korzystać z pomocy medycznej, leków przeciwbólowych, także tych podawanych domięśniowo.
Jak joga poprawia stan naszych pleców? Przede wszystkim wzmacnia osłabione mięśnie, także te głębokie, które utrzymują sylwetkę w wyprostowanej pozycji. Rozciągają mięśnie przykurczone, sprawiają, że ciało jest giętkie, a pozycja podczas stania i siedzenia staje się bardziej wyprostowana. Asany uczą także prawidłowego oddechu i działają odstresowująco, rozluźniają tym samym napięte jak postronki mięśnie. Łatwiej jest wieczorem zasnąć, a za dnia podejmować codzienne wyzwania. Ćwiczący jogę zauważają z czasem, że mają także więcej energii i ochoty na inne aktywności. Same ćwiczenia jogi są przyjemne i ciekawe, dlatego joga na kręgosłup nie jest przykrą koniecznością, a może stać się pasją.
Joga dla początkujących – porady dotyczące stroju
Strój do jogi nie jest kosztowny, można go też kupić w każdym sklepie z odzieżą, ale jest bardzo istotny. Ubranie do jogi musi zapewniać komfort oraz swobodę wykonywania ćwiczeń, także bardzo nietypowych. Dobrze sprawdzą się krótkie, bawełniane spodenki przylegające do ciała, legginsy długie, ⅞ lub ¾ osłaniające kolana czy przewiewne lekkie spodnie z bawełny albo z wiskozy. Lepiej ćwiczy się w spodniach, które nie są śliskie w dotyku. Ważne jest, by nie krępowały ruchów i nie opadały z bioder.
Przy doborze koszulki warto sprawdzić, czy nie jest zbyt luźna. W takich pozycjach jak „pies z głową do dołu”, koszulka o luźnym kroju odsłoni brzuch, bieliznę i zsunie się pod ramiona, a to stresująca sytuacja, która utrudnia wykonywanie przeróżnych ćwiczeń. Bluzka nie powinna więc być zwiewna, nie może też krępować ruchów ciała. Dobrze, jeśli jest wykonana z oddychającej tkaniny, ponieważ nawet statyczne asany mogą zwiększyć wydzielanie potu. Przyda się także cieplejsza bluza na początek ćwiczeń, kiedy ciało jeszcze nie jest rozgrzane oraz na koniec treningu, kiedy następuje etap relaksacji.
W sklepach z ubraniami sportowymi warto kupić także skarpetki antypoślizgowe. Przydadzą się one podczas chodzenia po sali i podczas wykonywania ćwiczeń, chociaż stopa bez skarpetek zapewnia najlepszą przyczepność do maty. Osoby początkujące mogą czuć potrzebę założenia rękawiczek. Rękawiczki zapobiegają ślizganiu się dłoni na macie, nie są jednak niezbędne.
Joga: początki – przygotowanie sprzętu
Piękno jogi polega między innymi na tym, że nie trzeba kosztownych sprzętów czy akcesoriów. Szczególnie w przypadku ćwiczeń jogi dla początkujących podstawą jest mata do jogi. Raczej nie poleca się zwykłej karimaty, ponieważ mata do jogi powinna być antypoślizgowa i zapobiegać ślizganiu się dłoni i stóp. Musi mieć też odpowiednią grubość, by podnieść komfort wykonywania asan w pozycji leżącej czy klęku. Warto matę dokładnie obejrzeć przed zakupem. Istnieje też duża szansa, że miejsce, w którym będziemy ćwiczyć jogę, udostępnia maty swoim uczniom. W trakcie ćwiczeń jogi dla początkujących dużym wsparciem są też proste akcesoria, takie jak pasek do jogi, klocki, wałki, niezbędne bywają także grubsze, wełniane koce. Jeśli fizjoterapeuta ich nie udostępnia, możemy kupić takie produkty w każdym sklepie sportowym, a nawet w dyskontach.
Bezpieczne ćwiczenia w domu?
Można ćwiczyć jogę w domu, ale najlepszym, bo najbezpieczniejszym wyjściem jest udanie się do fizjoterapeuty. Asany wykonywane pod czujnym okiem nauczyciela z ogromną wiedzą dotyczącą zwyrodnień kręgosłupa i sposobów leczenia, przyniesie lepsze rezultaty i uchroni nas przed ewentualnymi kontuzjami. Fizjoterapeuta na zajęciach jogi dla początkujących może poprosić o wykonanie badań lekarskich, przeprowadzi wywiad, a następnie tak pokieruje zajęciami, by uwzględnić potrzeby, ale i ograniczenia poszczególnych ćwiczących.
W trakcie treningu jogi na kręgosłup fizjoterapeuta zwraca baczną uwagę na pozycje ciała podczas wykonywania asan, koryguje je albo podaje odpowiednie akcesoria, które ułatwią wykonanie tych trudniejszych pozycji. Kontroluje także czas, w jakim wykonujemy ćwiczenia oraz przypomina o właściwym oddechu. Tego nie zapewni żaden film znaleziony w Internecie czy poradnik, jak zacząć uprawiać jogę. Zajęcia online są jednak doskonałe dla osób z pewnym doświadczeniem oraz dla tych, którzy z jakichś przyczyn nie mogą ćwiczyć poza domem.
Z kim ćwiczyć jogę dla początkujących?
Najważniejszy przy rozpoczynaniu przygody z jogą jest doświadczony trener, a najlepiej fizjoterapeuta, który prowadzi zajęcia. Mogą być to spotkania na żywo albo coraz popularniejsze zajęcia online. Gabinet Yoga Medica na pewno jest doskonałym miejscem dla osób początkujących i z problemami z kręgosłupem, ponieważ łączy praktykę yogi z fizjoterapią, rehabilitacją, co przynosi prawdziwe ukojenie w wielu dolegliwościach. Zajęcia bazują na trzech podstawowych elementach:
- asana (pozycje)
- pranajama (techniki oddechowe)
- savasana (relaksacja)
Podczas zajęć pozycje są dokładnie prezentowane i omawiane, a instruktor kontroluje i koryguje pozycje uczestników zajęć (również podczas zajęć online). Zajęcia te nie wymagają doświadczenia i wielkiej sprawności, ale na pewno przyczyniają się do rozwoju ciała i zmniejszenia bólów kręgosłupa.