W tym artykule przedstawione jest spojrzenie na jogę jako narzędzie terapii umysłu i ciała, które lekarze-praktycy mogą stosować u dzieci. Autorzy zbadali 42 publikacje i zebrali dowody na to, że joga może być stosowana w celu polepszenia i utrzymania zdrowia oraz że ma potencjał w leczeniu konkretnych problemów zdrowotnych u tej populacji.
Po tym ekstensywnym przeglądzie literatury autorzy doszli do wniosku, że joga ma pozytywny wpływ w przypadkach zespołów nadpobudliwości ruchowej, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania, astmy, zespołu jelita drażliwego i cukrzycy u dzieci. Wśród podkreślanych tu zalet jogi są niefarmaceutyczny charakter terapii, jej dostępność i niski koszt.
Liczba rzetelnych badań oceniających potencjalne korzyści płynące z terapii jogą u dzieci jest ograniczona – istnieje niewiele randomizowanych, kontrolowanych badań. Ponadto próby są zwykle mało liczne, a większość badań nie opisuje kwalifikacji nauczycieli jogi ani nie wspomina o jej szkodliwych skutkach.
Niniejsza praca jest ekstensywnym przeglądem zastosowania jogi zarówno w podejściach prewencyjnych, jak i terapeutycznych u dzieci oraz podkreśla jej korzystny wpływ na wiele zburzeń. Artykuł podaje też cenne informacje na temat jogi oraz definicję terapii jogą. Artykuł ten jest istotny z punktu widzenia terapii jogą.
Autorzy: Kaley-Isley L. C., Peterson J., Fischer C. i Peterson E.
Źródło: Psychiatry MMC, sierpień 2010
This summary is based on one that originally appeared in Yoga Therapy in Practice, published by the International Association of Yoga Therapists. Used with permission.