fbpx

Badacze z Veterans Affairs Medical Center w San Francisco i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco przeprowadzili badanie pilotażowe zastosowania jogi regenerującej w leczeniu uderzeń gorąca u kobiet po menopauzie. 14 kobiet w wieku pomenopauzalnym (średnia wieku 58), które doświadczały od umiarkowanych do dotkliwych uderzeń gorąca, uczestniczyło w 8-tygodniowej interwencji opartej na jodze, zaplanowanej i prowadzonej przez dwoje certyfikowanych instruktorów jogi z bogatym doświadczeniem w pracy z kobietami w wieku okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym.

Uczestniczki najpierw wzięły udział w 3-godzinnych warsztatach, podczas których wprowadzono osiem pozycji: balasana (pozycja dziecka), adho mukha svanasana (pies z głową w dół), baddha konasana (pozycja spętanego kąta w siadzie), upavistha konasana (pozycja kąta w szerokim siadzie), viparita karani (pozycja nóg uniesionych na ścianie), setu bandha sarvangasana (pozycja mostu z podparciem), supta baddha konasana (pozycja spętanego kąta w leżeniu z podparciem) i savasana (pozycja trupa). Kobiety następnie wzięły udział w ośmiu cotygodniowych 90-minutowych zajęciach z jogi i zostały poproszone o ćwiczenie w domu przynajmniej godzinę co najmniej trzy razy w tygodniu.

Co ciekawe, to badanie zostało opisane jako badanie wykonalności i akceptowalności, co oznacza, że jednym z głównych celów badania było ustalenie, że możliwe jest rekrutowanie kobiet po menopauzie do interwencji opartej na jodze i zatrzymanie ich w niej z powodzeniem. Badacze mówili o 93% retencji uczestniczek, spośród których 92% wzięło udział w przynajmniej 7 z 8 sesji. Uczestniczki ćwiczyły w domu średnio 170 minut w tygodniu. Podczas kontroli po 3 miesiącach 75% uczestniczek mówiło, że nadal ćwiczą pozycje jogiczne, których nauczyły się podczas interwencji. 44% uczestniczek nauczyło się nowych pozycji. W ramach badania akceptowalności badacze zapytali uczestniczki, co było najbardziej uciążliwym elementem badania. Najczęstszą odpowiedzią było znalezienie czasu na ćwiczenie jogi w domu (38,5%). Uczestniczki sugerowały, że materiały pomocnicze do ćwiczenia jogi w domu, takie jak wideo-przewodniki lub ulotki mogłyby przynieść poprawę interwencji.

W badaniu stwierdzono również, że uczestniczki odnotowały spadek częstotliwości uderzeń gorąca o 31% i zmniejszenie ich intensywności o 34% w tygodniu 8. w porównaniu z początkiem badania. Autorzy omawiają jeden możliwy mechanizm tego, jak joga regenerująca może ulżyć w objawach pojawiających się po menopauzie: redukuje pobudzenie współczulne, które może przyczynić się do występowania uderzeń gorąca. Choć w badaniu nie mierzono zmian w pobudzeniu współczulnym, autorzy cytują inne badania, w których wykazano takie zmiany po ćwiczeniu jogi.

Źródło: Maturitas. Opublikowano on-line (wrzesień 2006).

Autorzy: Cohen B.E., Kanaya A.M., Macer J.L., Shen H., Chang A.A. i Grady D.

Kontakt: Beth E. Cohen, San Francisco VA Medical Center, General Internal Medicine Section (111A1), 4150 Clement Street, San Francisco, CA, 94121, United States. Beth.Cohen@uscf.edu.

To streszczenie zostało pierwotnie opublikowane w Yoga Therapy in Pratice, magazynie wydawanym przez International Association of Yoga Therapists. Opublikowano za pozwoleniem.  

This summary is based on one that originally appeared in Yoga Therapy in Practice, published by the International Association of Yoga Therapists. Used with permission.