fbpx

W tym badaniu przeanalizowano korzyści płynące z 12-tygodniowego programu jogi Iyengara u 30 osób z chronicznym zapaleniem trzustki, schorzeniem, które może powodować silny ból, w szczególności po posiłku. Przed programem jogi wszyscy uczestnicy doświadczali bólu, niepokoju i utraty masy ciała, które wiążą się z zapaleniem trzustki. Wszyscy byli leczeni w klinice, która oferowała wszechstronne podejście medyczne do leczenia zapalenia trzustki. Doświadczony nauczyciel jogi prowadził trzy jednogodzinne zajęcia w każdym tygodniu. 12-tygodniowy program rozpoczęło 30 uczestników, a ukończyło go 24.

Wnioski: badacze porównali subiektywnie oceniany ból, stosowanie leków przeciwbólowych i masę ciała na początku interwencji i po 12 tygodniach, pod jej koniec. Uczestnicy zgłaszali zmniejszenie bólu o 62% oraz zmniejszone o 36% stosowanie leków przeciwbólowych. Uczestnicy zyskali również średnio 2,2 kg masy ciała (5% średniej wyjściowej masy ciała).

To badanie stanowi poparcie idei, że joga może pomóc w chronicznym bólu. Silnym punktem tego badania jest to, że nie mierzono w nim tylko subiektywnie ocenianego bólu, ale również ważny kliniczny wskaźnik w chronicznym zapaleniu trzustki (przybieranie na wadze). Ważnym ograniczeniem tego badania jest brak grupy kontrolnej, co pozwoliłoby na porównanie pomiędzy interwencją opartą na jodze i standardową opieką medyczną lub inną interwencją.

Źródło: Gut, 55, 1051.

Autorzy: Sareen S. i Kumari V.

Kontakt: Grantham and District Hospital, United Lincolnshire Hospitals NHS Trust, 6 Norton St., Grantham NG31 6BY, UK. Surinder_sareen@yahoo.com

To streszczenie zostało pierwotnie opublikowane w Yoga Therapy in Pratice, magazynie wydawanym przez International Association of Yoga Therapists. Opublikowano za pozwoleniem.  

This summary is based on one that originally appeared in Yoga Therapy in Practice, published by the International Association of Yoga Therapists. Used with permission.