fbpx

W minioną sobotę (13.12.2014) w godzinach 13:30 – 16:00 odbył się warsztat edukacyjno-terapeutyczny dedykowany pracy nad usprawnianiem stawów biodrowych. Uczestnicy dopisali, był komplet, czyli 25 osób nie licząc prowadzącego Bartosza Niedaszkowskiego, założyciela ośrodka Yoga Medica. Warsztat był podzielony na dwie części: teoretyczną i praktyczną.

W pierwszej, teoretycznej części Bartek omówił szczegółowo całą biomechanikę stawu biodrowego. Przedstawił budowę biodra, prawidłowy zakres jego ruchów oraz struktury wpływające na jego funkcje. Wyjaśnił skąd biorą się problemy z biodrem i dlaczego ten staw choruje np. koksartrozę oraz na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas pracy z problematycznym biodrem. Podkreślił, że jeżeli występuje konieczność przeprowadzenia operacji wstawienia endoprotezy stawu biodrowego, pacjenta należy dobrze poprowadzić odpowiednimi ćwiczeniami zarówno przed jak i po operacji, do czego program Yoga Medica ma wszelkie niezbędne narzędzia. Zwrócił również uwagę na konieczność dopilnowania przeprowadzania rzetelnego badania USG stawów biodrowych nowonarodzonych dzieci, ponieważ bardzo duża część problemów z biodrami osób dorosłych wynika z niepełnego wykształcenia się panewek w wieku płodowym. Dzięki diagnostyce i rozpoznaniu można to obecnie skutecznie leczyć, stosując u dziecka np. rozwórkę Koszli.

W części teoretycznej Bartek przekazał uczestnikom ważną wskazówkę dot. części praktycznej. Była nią informacja, by w trakcie wykonywania ćwiczeń wszyscy przeprowadzali analizę porównawczą kondycji lewej i prawej strony swojego narządu ruchu, w tym wypadku ze szczególnym naciskiem na stawy biodrowe. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ to decyduje o tym, na którą stronę powinniśmy ćwiczyć intensywniej, a w przypadku dużych asymetrii nawet, na którą stronę robić więcej powtórzeń. W części praktycznej Bartosz prezentował techniki dedykowane pracy nad stawami biodrowymi, szczegółowo je omawiał i korygował pozycje ćwiczących. Dostosowywał je do możliwości wszystkich ćwiczących.

W obu częściach Bartek starał się udzielić odpowiedzi na pytania uczestników. Podsumowując, był to kolejny praktyczny warsztat zawierający bardzo solidną dawkę wiedzy na temat pracy z biodrem, który powinien pomóc uczestniczącym w nim osobom w pracy nad swoimi problemami.