O refleksoterapii
Refleksoterapia, nauka, której korzenie sięgają 2500 lat p.n.e., dziś przeżywa swój renesans Rozwój cywilizacyjny, coraz szybsze tempo życia, stres związany z pracą i codziennymi problemami, to wszystko sprawiło, że zaczęto interesować się alternatywnymi metodami leczenia, które w sposób efektywny zastąpią nadużywane dzisiaj środki farmakologiczne. Przeciętny człowiek, zmagający się z trudami takiego sposobu funkcjonowania, najczęściej sięga po „tabletkę”. Tabletka na ból głowy, tabletka na sen, tabletka na uspokojenie….to prosta droga do uzależnienia, z którego potem bardzo trudno się wyrwać, a trzeba zaznaczyć, że tego typu lekarstwa oczywiście działają, ale najczęściej tylko doraźnie, nie eliminując prawdziwego problemu.
Medycyna Wschodnia, której podstawy powstały tysiące lat temu, daje nam niewyobrażalne możliwości pomocy ludziom zmagającym się z problemami zdrowotnymi, wywołanymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak stres, zła dieta, brak snu, zanieczyszczenie środowiska i wiele innych. Dzięki swojemu holistycznemu podejściu, medycyna wschodu, patrzy na człowieka jako całość, a nie jak na poszczególne narządy, które trzeba „naprawić”.
Praktycznie nigdy nie jest tak, że dany problem jest wynikiem złego funkcjonowania jednego tylko elementu naszego organizmu. Zazwyczaj problem jest głębszy, a jego przyczyna może tkwić w zupełnie innym miejscu niż mogłoby się wydawać. Dlatego, tak bardzo potrzebny jest, odmienny od zachodniego- zmedykalizowanego , szeroki sposób patrzenia na człowieka, który jest integralną całością wraz ze środowiskiem w którym funkcjonuje. Trzeba zaznaczyć, że współczesna refleksologia rozwijała się przede wszystkim na Zachodzie, jednak dopiero połączenie jej z założeniami m.in. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, mówiącej o sieci kanałów energetycznych (meridianów) i związanych z nimi punktów ucisku, pozwoliło w pełni korzystać z jej dobrodziejstw.
Refleksoterapia, jako jedna z naturalnych metod leczniczych, jest odpowiedzią na potrzeby ludzi wiodących aktywny i wyczerpujący tryb życia. Jest także doskonała formą terapii prewencyjnej, utrzymującej organizm w zdrowiu i zapobiegającej rozwijaniu się chorób.
Refleksoterapia oddziałuje holistycznie na cały organizm człowieka, poprzez działanie na tzw. mikrosystemy organizmu które znajdują się na stopach, rękach, głowie i małżowinie usznej. Podczas zabiegu uciskane są punkty, które odpowiadają określonym częściom ciała ludzkiego, a także dodatkowo punkty znajdujące się w przebiegu meridianów.
Refleksoterapia a terapia meridianowa
Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, w ciele każdego człowieka znajduje się sieć kanałów energetycznych zwanych meridianami, w których krąży energia życiowa chi. Wyróżniamy 12 głównych meridianów (każdy z meridianów występujących na jednej połowie ciała ma swoje lustrzane odbicie po drugiej stronie, czyli w sumie jest 12 par meridianów), których zadaniem jest transportowanie i rozdzielanie energii życiowej w organizmie. Jeżeli energia chi, krąży w meridianach bez zakłóceń, człowiek utrzymuje zdrowie, jeżeli jednak w którymś z meridianów dojdzie do stagnacji chi, pojawiają się objawy chorobowe, zależne od meridianu w którym doszło do zablokowania energetycznego. Środowisko zewnętrzne (czyli czynniki zewnętrzne takie, jak rodzaj spożywanego pokarmu, klimat, stopień zanieczyszczenia środowiska itp.) oraz środowisko wewnętrzne (czyli nasze myśli, emocje) mają kluczowy wpływ na ruch chi w sieci meridianów. W medycynie chińskiej stosuje się określenie „obieg czynnościowy” , które oznacza narząd i odpowiadający mu meridian. Wyróżniamy po sześć obiegów czynnościowych Yin i Yang, którym przyporządkowane są odpowiednie meridiany yin i yang. Obiegi czynnościowe Yang: pęcherzyka żółciowego, jelita cienkiego, potrójnego ogrzewacza, żołądka, jelita grubego i pęcherza moczowego. Obiegi czynnościowe Yin: wątroby, serca, osierdzia, śledziony, płuc i nerek. Ponieważ, każdy z meridianów łączy się z jednym lub wieloma narządami, dochodzi do integracji niewidzialnych sił życiowych i ciała fizycznego. Punkty akupunktury czy też akupresury są umiejscowione wzdłuż każdego meridianu i połączone ze strukturą organów. Jeżeli w którymś z meridianów doszło do zablokowania energetycznego, odpowiednie pobudzanie tych punktów spowoduje wpłynięcie do niego energii. Z drugiej strony, jeżeli dany meridian jest przeciążony nadmiarem chi, stymulacja punktów akupunkturowych uwolni ten naddatek. Zadaniem refleksologii jest pomoc w osiągnięciu i utrzymaniu równowagi chi, a co za tym idzie zdrowia, przez pobudzanie odcinków meridianów znajdujących się na stopach (przy refleksologii stóp), głowie (przy refleksologii głowy), rąk (przy refleksologii rąk), ucha ( przy aurikuloterapii) jak również stymulowanie receptorów narządów związanych z każdym meridianem.
Dla kogo refleksoterapia?
Refleksologia jest holistyczną terapią polecaną dla wszystkich osób u których doszło do zaburzenia homeostazy organizmu, a także, jest doskonałą metodą prewencyjną, zapobiegającą tym niekorzystnym zmianom. Pomimo tego, że w celu osiągnięcia wymiernych efektów leczniczych, poleca się przyjęcie serii zabiegowej (ok. 10 – 15 zabiegów w zależności od problemów zdrowotnych), można również skorzystać z zabiegu pojedynczego, ma on wtedy formę masażu relaksacyjnego. Większość występujących obecnie zaburzeń, jest wskazaniem do przyjęcia serii zabiegów refleksologicznych. Zaliczymy do nich m.in. :
- Stany zaburzeń fizycznych i psychicznych
- Migreny,
- Nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze,
- Udary mózgu, niedowłady,
- Choroby układu pokarmowego,
- Stany permanentnego zmęczenia,
- Stres, depresja, bezsenność,
- Alergia, łuszczyca, astma, infekcje,
- Uzależnienia,
- Niepłodność i zaburzenia miesiączkowania
- Choroby nerek
Trzeba również zaznaczyć bardzo pozytywny wpływ refleksoterapii na dzieci. Zabiegi refleksoterapii mogą pomóc złagodzić ból i stres, przeziębienia, kolki, bóle mięśni. Dzięki relaksacyjnemu działaniu masażu, można osiągnąć doskonałe efekty w terapii dzieci z ADHD a także dzieci chorujących na choroby przewlekłe, alergie czy dzieci z wadami wymowy.
Ze względu na specyficzny charakter pracy dziećmi, podczas zabiegu najczęściej towarzyszą im rodzice lub opiekuni ( w zależności od wieku dziecka), tak aby zapewnić mu maksymalny komfort psychiczny.
Autor: Marta Szczerek