fbpx

Sesje indywidualne

To zajęcia przeznaczone dla osób, u których stan zdrowia lub rodzaj schorzenia nie pozwala ćwiczyć z grupą. O skorzystaniu z tej formy terapii zazwyczaj decyduje się w trakcie sesji wprowadzenie poziom 0 lub na konsultacji fizjoterapeutycznej w naszym ośrodku. Chcemy wyraźnie zaznaczyć, że indywidualizacja ćwiczeń w ramach zajęć grupowych zachodzi na wszystkich naszych sesjach. Każdy uczestnik zajęć jest traktowany indywidualnie i z zachowaniem wskazań i przeciwwskazań w związku z jego stanem zdrowia. Tak więc wszyscy mogą liczyć na wypracowanie indywidualnego modelu terapii jeśli tylko zachodzi taka potrzeba. Sesje indywidualne stosujemy wtedy gdy zachodzi potrzeba zaplanowania i ustalenia planu usprawniania leczniczego w następujących przypadkach:

  • Gdy pacjent cierpi na schorzenie neurologiczne np. stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona
  • Gdy pacjent cierpi na poważne schorzenie układu krążenia takie jak: choroba wieńcowa, migotanie przedsionków
  • Gdy pacjent cierpi z powodu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawów obwodowych: coxartroza, gonartroza
  • Gdy u pacjenta występują zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, a szczególnie te które pociągają za sobą konsekwencje neurologiczne (rwa kulszowa, rwa udowa, rwa ramienna)
  • Gdy u pacjenta występuje skolioza, a pacjent zainteresowany jest jej korekcją. W innym wypadku pacjenci z tym problemem z powodzeniem ćwiczą z grupą.
  • Gdy pacjent znajduje się w stanie po świeżym urazie w obrębie narządu ruchu lub operacji na nim

Czas trwania pojedynczych zajęć to 60-90 minut, a ich częstotliwość i ilość ustala fizjoterapeuta prowadzący na podstawie wskazań. Ustalony i wypracowany plan usprawniania w toku sesji indywidualnych przenoszony jest na planowe sesje grupowe. Staramy się ten cel osiągać tak szybko jak to jest możliwe. Wtedy przygotowany do terapii pacjent wykonuje swój własny, indywidualny program ćwiczeń na dowolnych sesjach z grafiku naszych zajęć. Fizjoterapeuta prowadząc sesję z grupą jednocześnie nadzoruje poprawność wykonywanych przez danego pacjenta ćwiczeń indywidualnych. Takie podejście sprawia, że pacjent czuje się bardziej zmotywowany ćwicząc w gronie innych, terapia jest bardziej ekonomiczna, a nasz ośrodek może przyjąć więcej pacjentów.

Godziny sesji indywidualnych zazwyczaj ustalane są w czasie, gdy na naszej sali nie odbywają się aktualnie zajęcia.