fbpx

W sobotę (25.10.2014) w ośrodku Yoga Medica odbył się warsztat dedykowany terapii stawów obręczy barkowej. Prowadzący warsztaty Bartosz Niedaszkowski w pierwszej części (teoretycznej) omawiał bardzo szczegółowo wszystkie czynniki wpływające na prawidłowe funkcjonowanie barków. Podkreślał istotę przywrócenia pełnego zakresu ruchów w stawach ramienno-łopatkowych, barkowo-obojczykowych i mostkowo-obojczykowych. Zwrócił również uwagę na konieczność reedukacji posturalnej z naciskiem na przywrócenie pełnego zakresu ruchu kręgosłupa piersiowego. Uczestnicy dowiedzieli się jak ważne jest holistyczne podejście w terapii narządu ruchu, w tym także stawów obręczy barkowej. Nie wystarczą bowiem punktowe ćwiczenia, które wzmocnią daną część ciała w odseparowaniu od reszty, ponieważ na dany problem (np. bolącą szyję) wpływają różne blokady fizjologiczne w całym ciele.

W części drugiej (praktycznej) Bartosz szczegółowo omawiał i prezentował techniki ćwiczeń jogi dedykowane pracy nad stawami obręczy barkowej. Następnie uczestnicy warsztatu wykonywali je samodzielnie. Podczas gdy uczestnicy trwali w asanach prowadzący korygował ich ustawienie oraz zwracał uwagę na kluczowe elementy ćwiczeń, które robią ogromne różnice w ich oddziaływaniu na nasz organizm. Podkreślał, że to właśnie te szczegóły decydują czy joga daje nam zdrowie czy prowadzi nas do kontuzji.

Podsumowując, przekazana wiedza powinna zaprocentować na sesjach jogi, ponieważ uczestnicy warsztatów powinni po zajęciach o wiele bardziej świadomie pracować nad swoimi ograniczeniami w zakresie stawów obręczy barkowej. Kolejne warsztaty za miesiąc! 🙂

IMG_4608

IMG_4616

IMG_4641

IMG_4652

IMG_4635

IMG_4630