Zwiększone ciśnienie w gałce ocznej w przebiegu jaskry ogranicza dopływ krwi do nerwu wzrokowego w oku, co uszkadza wzrok. W niniejszym badaniu przestudiowano wpływ sirasany (stania na głowie) na ciśnienie w gałce ocznej oraz czynniki ryzyka zachorowania na jaskrę u 75 osób z doświadczeniem w praktykowaniu jogi (w wieku 19-86 lat, średnia wieku: 49 lat). Ciśnienie zwiększało się natychmiast po przyjęciu pozycji stania na głowie i wzrastało o 100% po 5 minutach pozostawania w pozycji. Po zakończeniu wykonywania pozycji ciśnienie wracało do poziomu nieco powyżej pierwotnego. W badaniu sprawdzono również występowanie nadciśnienia ocznego w uczestników i nie stwierdzono, że występuje ono częściej u tej grupy, niż się spodziewano.
Trudno jest interpretować wyniki tego badania. Zwiększone ciśnienie w gałce ocznej zaobserwowane podczas stania na głowie mogłoby teoretycznie być szkodliwe. Jednak nie wystąpiła korelacja między wykonywaniem pozycji stania na głowie od lat lub czasem wykonywania tej pozycji każdego dnia a oznakami czynników ryzyka zachorowania na jaskrę. Autorzy zalecają dalsze badania, w tym długoterminowe badania uzupełniające wśród osób praktykujących stanie na głowie, lecz nie sugerują, że osoby praktykujące jogę powinny mieć się na baczności.
Źródło: Ophtalmology, 113, 1327-32
Autorzy: Baskaran M., Raman K., Ramani K.K, Roy J., Vijaya L. i Badrinath S.S.
Kontakt: Mani Baskaran, Consultant, Glaucoma Services, Medical and Vision Research Foundation, Unit of Sankara Nethralaya, 18, College Road, Chennai – 600 006 India
This summary is based on one that originally appeared in Yoga Therapy in Practice, published by the International Association of Yoga Therapists. Used with permission.