fbpx

W tym badaniu przeanalizowano zużycie tlenu, częstotliwość oddychania i objętość oddechową u 50 uczestników płci męskiej podczas wykonywania dwóch technik jogicznych: 1. cyklicznej medytacji (CM), która łączyła pozycje jogiczne ze stanami zrelaksowanej świadomości oraz 2. relaks w savasanie (pozycji trupa). Uczestnicy byli przypisywani każdego dnia na zmianę do poszczególnych grup, więc dane zostały zebrane od wszystkich 50 uczestników w obu grupach.

W grupie wykonującej cykliczną medytację uczestnicy przeplatali pozycje jogiczne z relaksem w leżeniu na wznak. Postępowali oni zgodnie z poleceniami odtwarzanymi z taśmy i zostali poinstruowani, aby mieć zamknięte oczy. W poleceniach kładziono nacisk na ćwiczenie wolno i uważnie oraz na relaks. Cała seria ćwiczeń trwała 22 minuty i 30 sekund i przebiegała następująco:

Faza 1. (5 min): Uczestnicy powtarzali fragment z tekstu jogicznego Mandukya Upanishad (1 min), ćwiczyli izometryczne napinanie różnych mięśni w ciele, a następnie odpoczywali w leżeniu na wznak (1 min 30 s). Faza 1. kończyła się przyjęciem przez uczestników rozluźnionej pozycji tadasana i rozłożeniem ciężaru ciała na obie stopy (2 min 30 s).

Faza 2. (5 min): Uczestnicy wykonywali ardha katichakrasana, pozycję wygięcia w prawo (1 min 20 s), odpoczywali w tadasanie (1 min 10 s), ponownie wykonywali ardha katichakrasana, tym razem w lewo (1 min 20 s) i ponownie odpoczywali w tadasanie (1 min 10 s).

Faza 3. (5 min): Uczestnicy wykonywali skłon w przód w pozycji padahastasana (1 min 20 s), odpoczywali w tadasanie (1 min 10 s), wykonywali skłon w tył w pozycji adra cakrasana (1 min 20 s) i odpoczywali w tadasanie (1 min 10 s).

Faza 4. (7 min 30 s): Uczestnicy przyjmowali pozycję relaksu w leżeniu na wznak i postępowali zgodnie z poleceniami, rozluźniając różne części ciała jedna po drugiej.

W grupie wykonującej savasanę uczestnicy leżeli na wznak w pozycji trupa z zamkniętymi oczami przez 22 minuty i 30 sekund.

W grupie wykonującej cykliczną medytację zużycie tlenu, częstotliwość oddechu i objętość oddechowa zwiększały się podczas wykonywania pozycji jogicznych i wracały do pierwotnych poziomów podczas odpoczynku. Zużycie tlenu zmniejszyło się o 19,3% poniżej wartości pierwotnej po trwającej 22 minuty i 30 sekund praktyce.

Autorzy porównują te wyniki do powszechnie znanego odkrycia, że zużycie tlenu wzrasta po tradycyjnych ćwiczeniach aerobowych. Zmniejszone zużycie tlenu po cyklu ćwiczeń z jogi sugeruje, że taki efekt odbicia nie następuje w przypadku ćwiczenia jogi o średniej intensywności z przeplataniem wykonywania pozycji jogicznych okresami odpoczynku. W grupie ćwiczącej tylko savasanę zużycie tlenu, częstotliwość oddechu i objętość oddechowa się zmniejszyły, jednak zużycie tlenu po ćwiczeniu savasany zmalało tylko o 4,8%.

Wyniki sugerują, że połączenie pozycji jogicznych z odpoczynkiem w pozycji na wznak zmniejsza zużycie tlenu bardziej niż sam relaks. Ograniczenie zużycia tlenu utrzymywało się przez 30 minut po medytacji cyklicznej i savasanie. Autorzy podkreślają też, że [choć] konsekwencje długoterminowego ograniczonego zużycia tlenu nie są dobrze znane, możliwy jest jego wpływ na poziomy lęku (które są powiązane ze zwiększonym zużyciem tlenu).

To streszczenie zostało pierwotnie opublikowane w Yoga Therapy in Pratice, magazynie wydawanym przez International Association of Yoga Therapists. Opublikowano za pozwoleniem.  

This summary is based on one that originally appeared in Yoga Therapy in Practice, published by the International Association of Yoga Therapists. Used with permission.