W tym badaniu przeanalizowano korzyści ćwiczenia asan jogicznych u 20 uczestników (w wieku od 30 do 60 lat) z łagodną do umiarkowanej insulinoniezależną cukrzycą. Wszyscy uczestnicy byli na diecie i przyjmowali leki w celu kontrolowania cukrzycy. W badaniu porównano również grupę ćwiczącą jogę z grupą kontrolną 36 dorosłych, którzy również byli na diecie i przyjmowali leki w celu kontrolowania cukrzycy, a także postępowali zgodnie ze standardowymi wytycznymi dotyczącymi ćwiczeń przy cukrzycy (np. chodzili).
Uczestnicy w grupie jogicznej ćwiczyli jogę przez 30-40 minut każdego ranka przez 40 dni. Wśród praktykowanych asan były: surya namaskar, bhastrika pranayama, trikonasana, tadasana, sukhasana, padmasana, pashimottanasana, ardha matsyendrasana, pawanmuktasana, bhujangasana, varjasana, dhanurasana i savasana.
U uczestników ćwiczących jogę odkryto następujące zmiany po 40-dniowym programie: zmniejszony stosunek obwodu w pasie do obwodu w biodrach (wysoki stosunek jest uważany za czynnik ryzyka chorób układu krążenia i metabolicznych) oraz spadek poziomu glukozy we krwi na czczo. Wystąpił również marginalnie istotny trend zmniejszenia poziomów glukozy we krwi po posiłku. U otyłych uczestników (ale nie uczestników o mniejszej masie) spadł poziom insuliny w osoczu. Wszystkie te zmiany są uważane za pozytywne w kontekście zarządzania cukrzycą. Grupa kontrolna nie wykazała pozytywnych zmian w żadnym z wymienionych wskaźników. Autorzy doszli do wniosku, że joga może być stosowana jako dodatek do diety i leków w zarządzaniu cukrzycą typu 2.
Źródło: Nepal Medical College Journal, 7, 145-147
Autorzy: Malhotra V., Singh S., Tandon O.P. i Sharma S.B.
Kontakt: Varun Malhotra, Department of Physiology, University College of Medical Sciences and Guru Tegh Bahadur Hospital, Delhi. P.O. Box 155, MCOMS, Pokhara, Nepal. Dr_varun@yahoo.com.
This summary is based on one that originally appeared in Yoga Therapy in Practice, published by the International Association of Yoga Therapists. Used with permission.