fbpx

Zdrowy kręgosłup jest dziś luksusem. Badania bezlitośnie pokazują, że na ból kręgosłupa uskarża się coraz więcej Polaków. Cierpią nie tylko osoby starsze, ale także młode. Coraz młodsze. Światowa Organizacja Zdrowia WHO bije na alarm i ogłasza, że kłopoty z kręgosłupem są jednym z najczęstszych powodów wizyty u lekarza i nieobecności w pracy. Dzieje się tak dlatego, że uprawiamy coraz mniej sportów, a coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Siedzimy w pracy i w szkole. Siedzimy także w domu, przed komputerem lub telewizorem. A prawda jest taka, że pozycja siedząca choć dla wielu osób wydaje się być wygodna, dla pleców jest prawdziwym utrapieniem i naraża je na duże obciążenia.

Nie da się ukryć, że bóle napięciowe, zwyrodnienia czy dyskopatie bardzo utrudniają życie, obniżają jego jakość i pogarszają samopoczucie. Zwykła rehabilitacja nie zawsze daje pożądane rezultaty. Przyjmowanie leków przeciwbólowych również nie rozwiązuje problemu, a jedynie go maskuje. Skuteczną metodą walki z bólem i schorzeniami kręgosłupa jest joga. Fizjoterapia jogą nie tylko wpływa na gibkość ciała, ale także wzmacnia mięśnie pleców i całego organizmu. Poprawa możliwości ruchowych i zniwelowanie nieprzyjemnego dyskomfortu to tylko kropla w morzu korzyści płynących z praktykowania jogi kręgosłupa.

Dla kogo joga kręgosłupa?

Praktykowanie jogi przynosi spektakularne efekty. Trzeba tylko trenować systematycznie i pod okiem doświadczonego terapeuty. Asany działają profilaktycznie, a odpowiednio zaordynowane przez specjalistę pomagają także w poważnych przypadkach terapeutycznych. Joga na kręgosłup to ćwiczenia dedykowane osobom, które mają już problem z kręgosłupem, cierpią na bóle pleców, choroby zwyrodnieniowe wynikające z zaawansowanego wieku lub choroby krążka międzykręgowego i szukają rozwiązania, które zapewni im wyraźną ulgę. Joga kręgosłupa to także doskonała propozycja dla osób, które w ramach profilaktyki chcą wzmocnić swój kręgosłup. Jednym słowem, praktykowanie jogi będące jedną z najskuteczniejszych form troski o zdrowy kręgosłup to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje plecy, raz na zawsze pozbyć się bólu lub uchronić się przed schorzeniami kręgosłupa. 

Wpływ jogi na kręgosłup

Wpływ jogi na kręgosłup jest nieoceniony. Joga to skuteczny lek na ból kręgosłupa, a także metoda radzenia sobie z różnymi schorzeniami. Regularnie wykonywane asany – pozycje jogi bardzo dobrze wpływają na stan naszego kręgosłupa. Przede wszystkim niwelują dolegliwości bólowe, wzmacniają osłabione mięśnie i rozciągają te przykurczone. Niwelują też uczucie gniecenia, pieczenie i sztywności. Poprawiają siłę mięśni i ścięgien, a także sprawiają, że mięśnie stają się bardziej elastyczne.

Asany prostują kręgosłup i uelastyczniają stawy. Rozmaite ćwiczenia jogi sprawiają, że kręgosłup pracuje w różnych kierunkach i dzięki temu pozostaje giętki i zdrowy. Joga na kręgosłup działa antystresowo i relaksująco. A przecież nie jest tajemnicą, że wiele schorzeń kręgosłupa wynika z długotrwałego stresu i napięcia. Joga kręgosłupa sprawia również, że kręgosłup i całe plecy są lepiej ukrwione. Przywrócona zostaje równowaga statyczna, poprawia się krążenie krwi, a narządy ruchu zostają odciążone. Warto w tym miejscu dodać, że treningi jogi wzmacniają także system nerwowy i tym samym zapobiegają zapaleniom nerwów. Pacjenci poddawani fizjoterapii jogą szybciej widzą efekty leczenia, a cały proces powrotu do zdrowia i sprawności jest dla nich przyjemniejszy niż w przypadku klasycznej rehabilitacji.

Joga kręgosłupa, a dyskopatia i skolioza

Joga kręgosłupa stanowi doskonałe wsparcie w leczeniu skoliozy i dyskopatii. Ruchy pojawiające się podczas treningu jogi, utrzymują siłę mięśni i prawidłowe odżywienie kręgosłupa. Aktywują też odpowiedzialny za regenerację układ nerwowy parasympatyczny. Regularnie wykonywane asany pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty przyczyniają się do zminimalizowania, a nawet całkowitego zlikwidowania bólu kręgosłupa oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z dyskopatii lub skoliozy.

Jakie ćwiczenia jogi można wykonywać na kręgosłup?

Na ból kręgosłupa i dolegliwości wynikające z jego choroby lub przeciążenia doskonale sprawdzają się pozycje stojące, które odciążają i uelastyczniają kręgosłup. Dobrze sprawdzają się też pozycje leżące oraz pozycje z rotacją kręgosłupa (choć nie wszystkie, wiele z nich musi zostać pominiętych, a te które są do wykorzystania muszą być odpowiednio zmodyfikowane). Te pierwsze skutecznie odciążają kręgosłup oraz likwidują ból kręgosłupa i są szczególnie polecane osobom, które dużo czasu siedzą przed komputerem. Drugie z kolei – pozycje z rotacją kręgosłupa nie tylko usuwają napięcie z głębokich mięśni przykręgosłupowych i poprawiają krążenie. Podczas fizjoterapii jogą wykorzystuje się rozmaite techniki, które są powszechnie stosowane w tradycyjnej rehabilitacji. Są to m.in. napięcia izometryczne, stretching, trakcje, wyciągi, ćwiczenia z obciążeniem, w odciążeniu, autorelaksacje mięśniowe czy relaksacja nerwowo-mięśniowa.

Joga kręgosłupa – przeciwwskazania

Joga to jedna z najbezpieczniejszych form aktywności. Czy istnieją zatem przeciwwskazania do jej praktykowania? Tylko w wyjątkowych przypadkach ćwiczenia jogi są całkowicie niewskazane. Dotyczy to głównie osób z zaawansowaną osteoporozą oraz z zaburzeniami równowagi. Nie zmienia to faktu, że przed rozpoczęciem ćwiczeń powinniśmy być ocenieni przez fizjoterapeutę specjalizującego się w terapii jogą ponieważ nawet z pozoru sprawna osoba może mieć jakiegoś rodzaju problem, który doprowadzi do uszkodzenia lub kontuzji podczas rutynowej praktyki jogi. Wszystkie schorzenia kręgosłupa i narządu ruchu, jak również ciąża i menstruacja wymagają konsultacji u fizjoterapeuty lub instruktora jogi, który objaśni, jakie pozycje są polecane, a jakich należy unikać przy danych dolegliwościach.

Z kim i gdzie praktykować jogę?

O ile klasyczna joga może być praktykowana w domu, klubie fitness lub szkole jogi, o tyle joga kręgosłupa powinna być wykonywana i praktykowana wyłącznie pod okiem fizjoterapeuty. Jego wiedza i umiejętności są niezbędne do tego, aby poprawnie wykonywać ćwiczenia i tym samym osiągnąć zamierzony efekt. Poza tym doświadczony fizjoterapeuta zaprojektuje odpowiedni zestaw ćwiczeń adekwatnych do płci, wieku oraz indywidualnych predyspozycji lub pokieruje na właściwe co do schorzenia zajęcia.

Dzięki temu treningi jogi będą nie tylko skuteczne i efektywne, ale także w pełni bezpieczne. Wykonywanie nieodpowiednich asan lub nieumiejętne praktykowanie nawet teoretycznie dobrych pozycji prowadzi do pogłębienia problemu i może skończyć się powikłaniem bólowym w postaci dyskopatii, która jest w takim przypadku bardzo trudna w leczeniu. Jeśli joga ma leczyć, ćwiczenie pod okiem profesjonalnego terapeuty jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Wiemy już, że jogę na kręgosłup należy ćwiczyć wyłącznie z fizjoterapeutą.

A gdzie warto ją praktykować? Najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalny ośrodek jogi, taki jak Yoga Medica – jedyny w Polsce ośrodek fizjoterapii opartej na hatha jodze, w którym kadrę stanowią dyplomowani fizjoterapeuci. Jako, że o sukcesie terapii decyduje przede wszystkim prawidłowe rozpoznanie oparte na wywiadzie, badaniu i ocenie badań obrazowych, praktykowanie jogi kręgosłupa powinno odbywać się nie w klasycznych szkołach jogi, a w profesjonalnym ośrodku właśnie. Ośrodek Yoga Medica prowadzi skuteczną terapię leczącą rozmaite schorzenia kręgosłupa, w tym dyskopatię, skoliozę oraz zmiany zwyrodnieniowe.